FAQ
IZPLATĪTĀKĀS IESĀCĒJU KĻŪDAS
- Izvēlēties savam braukšanas veidam nepiemērotas skrituļslidas;
- Nepareizi uzlaikot skrituļslidas;
- Nopirkt skrituļslidas neatbilstoši savas kājas izmēram – par lielu vai mazu;
- Izvēlēties skrituļslidas tikai pēc zīmola, neizvērtējot tehniskos parametrus;
KĀDAS SKRITUĻSLIDAS MAN BŪS VISPIEMĒROTĀKĀS?
Vienmēr ieteicams izvērtēt savas spējas un iegādāties skrituļslidas, kas Jums būs vispiemērotākās. Ne vienmēr dārgākais var būt arī pats labākais tieši Jums. Skrituļslidas ir iedalītas dažādās kategorijās- brīvā laika/ fitnesa, ātruma, freeskate, slaloma, ekstrēmās, bērnu, apvidus skrituļslidas u.c. Visizplatītākās ir brīvā laika skrituļslidas, kas būs vispiemērotākās lielākajai daļai skrituļot gribētāju, taču arī šādām skrituļslidām ir dažādas zābaciņa, rāmja, ritentiņu u.c. tehniskas atšķirības, kas būtu jāizvērtē pirms skrituļslidu iegādes. Šādas nianses vislabāk palīdzēs saprast un ieteikt profesionāls un pieredzējis pārdevējs.
KĀDU IZMĒRU IZVĒLĒTIES?
Skrituļslidas jāizvēlas atbilstoši savam kājas izmēram! Neprecīzs ir apgalvojums iegādāties skrituļslidas par vienu izmēru lielākas kā ikdienas apavus. Tikpat nepareizi būtu skrituļot ar skrituļslidām, kuras ir par mazu un jau spiež pirkstus vai pēdas. Skrituļojot kājai jābūt labi nostiprinātai un vislabāk to izdosies izdarīt, ja skrituļslidas būs tieši laikā. Dažādiem skrituļslidu zīmoliem un modeļiem var būt atšķirīga izmēru skala un atbilstība, tādēļ vislabāk to būtu noskaidrot tās uzmērot. Vienmēr jāpatur prātā tas, ka jaunas skrituļslidas būs daudz stingrākas un mazākas par jau lietotām un iebraukātām. Atšķirība starp lietotu un jaunu inventāru var būt pat līdz vienam izmēram, atkarībā no skrituļslidu uzvūves un modeļa.
KĀ PAREIZI PIELAIKOT SKRITUĻSLIDAS?
Visbiežākā kļūda mērot skrituļslidas, it sevišķi iesācējiem, ir tās izvilkt kājās un nenofiksēt ar šņorēm vai klipšiem. Tā pareizo skrituļslidu izmēru noteikt nav iespējams! Šādi “mērot” potīte nav nofiksēta savā pozīcijā un pirkstgali atduras iekšzābakā radot sajūtu, ka skrituļslidas ir par mazu. Būtiski būtu apsēsties, uzvilkt abas skrituļslidas, atbalstot kāju uz papēža/ skrituļslidu aizmugurējā ritentiņa, tās kārtīgi aizšņorēt, aiztaisīt visus stiprinājumus un piecelties kājās.
KURA SKRITUĻSLIDU FIRMA IR VISLABĀKĀ UN KURU MAN IZVĒLĒTIES?
Līdzīgi kā jebkurā konkurētspējīgā industrijā arī skrituļslidu pasaulē nav vienas konkrētas labākās skrituļslidu firmas. Lai salīdzinātu divu dažādu zīmolu skrituļslidas, ir jāpievērš uzmanība parametriem- zābaciņš, rāmis, ritentiņi, gultņi un, protams, cena! Bieži vien, pircēji izvēlas preci pēc cenas ar uzskatu, jo dārgāks, jo labāks, nepievēršot uzmanību konkrētās preces reālajai vērtībai pasaules tirgū. Preces uzcenojumu nosaka konkrētais veikals ar savu cenu politiku, kas nereti ir pārspīlēti augsts. Mēs, kā specializēts skrituļslidu veikals, iesakām izvēlēties Powerslide, jo nauda, ko Jūs samaksājat par jebkuru Powerslide preci, tiek novadīta tālakai skrituļslidošanas attīstībai visā pasaulē un, protams, Latvijā, atbalstot labākos skrituļslidotājus, rīkojot dažādas sacensības, paraugdemonstrējumus un laužot jaunus pasaules rekordus.
Powerslide ir zīmols, kuru vada un pārstāv skrituļslidotāji!
Powerslide– ir Vācu kvalitātes zīmols, kuru veiksmīgi aizsāka 1994. gadā skrituļslidotājs un entuziasts Matthias Knoll. Neskaitāmas inovācijas, uzdrīkstēšanās un izaugsme līdz vienam no pasaules spēcīgākajiem skrituļslidu zīmoliem, kuru vada pieredzējuši skrituļslidotāji. Powerslide aizsācēja un vadītāja panākumi skrituļslidošanā:
- 1986 World rekord 20km (on quads) 31:14:26
- Holder of 5 German Rekords
- 13x German Champion junior
- 7x German Champion adult
- 1x Silver medal European Championships
- 8th place World Championships (marathon distance)
AR KO ATŠĶIRAS SKRITUĻSLIDAS?
Skrituļslidas galvenokārt aršķiras ar zābaciņu, rāmi, ritentiņiem un gultņiem. Zābaciņu katrs izvēlas individuāli un līdzīgi kā ar apaviem, tiem atšķirsies arī ērtība un pielietojums. Iesācējiem ieteicams augstāks zābaciņš, kas labāk nofiksēs kāju. Sportiskākai un ātrākai skrituļošanai, labāk piemērots būs stingrs un zemāks zābaciņš. Skrituļslidu rāmis tiek veidots dažādos garumos, formās un atšķiras arī pielietotie materiāli- dažādu sakausējumu alumīnijs, magnijs, plastmasa u.c. Mazsvarīgs nebūs arī ritentiņu materiāls, cietība un diametrs. Mīkstāka sastāva ritentiņi nodrošinās komfortablāku pārvietošanos, savukārt cietāki un lielāka diametra ritentiņi, nodrošinās lielāku ātrumu un sportiskāku skrituļošanu. Skrituļslidu gultņi atšķiras ar ražošanā izmantotajiem materiāliem, smērvielām un griešanās ātruma nezūdamību.
- Zābaciņš– korpusa konstrukcija atšķiras ar stingrību (forma, stingrība, augstums, materiāls), iekšzābaks ar izmantotajiem materiāliem un konstrukciju (ērtība, ilgmūžība, stingrība, biezums).
- Rāmis– viena no būtiskākajām sastāvdaļām skrituļslidu uzbūvē! Dažādas materiālu, formu, garuma, augstuma un svara atšķirības ir tas, kam jāpiešķir nozīme. Īsāka rāmja prioritāte būs manevrētspēja, garāks rāmis nodrošinās labāku stabilitāti, ilgāku un garāku atspērienu ātrai un garāku distanču skrituļslidošanai. Jo zemāks skrituļslidu rāmis, jo zemāks gravitācijas centrs skrituļslidotājam. Monolīti frēzēti alumīnija rāmji ir spēcīgākā un prezīcākā konstrukcija, kas tieši ietekmēs skrituļslidu kopējo veiktspēju.
- Ritentiņi– atkarībā no braukšanas tehnikas, stila, intensitātes un seguma, jāizvēlas sev piemērotākie ritentiņi, kuru galvenās un mainīgās īpašības ir diametrs, cietība un materiāls. Skrituļslidu ritentiņus neražo no kaučuka! Tas ir sarunvalodas vārds, kas izveidojies jau pirms daudziem gadiem. Ritentiņus ražo no dažādu gumiju un citu materiālu sakausējumiem, kas pēc savām īpašībām ir izturīgāki, atsperīgāki un ar labāku saķeri par “kaučuku”. Neviens sevi cienošs skrituļslidu ražotājs nebūs norādījis ritentiņu ķimisko sastāvu. Skrituļslidu ritentiņu pamatīpašība ir diametrs un cietība nevis materiāls! Diametrs tiek norādīts uz ritentiņiem un aiz tā vienmēr seko mērvienība mm (milimetri). Jo lielāks ritentiņu diametrs, jo lielāku ātrumu var attīstīt skrituļslidotājs un tie labāk ripos pāri nelīdzenām virsmām. Izplatītākais skrituļslidu cietības indekss tiek norādīts ar ciparu un aiz tā sekos burts “A”. Jo lielāks cipars pirms burta “A”, jo cietāks ritentiņa materiāls/ sastāvs. Cietāka sastāva ritentiņi labāk ripo un ilgāk kalpo, savukārt mīkstāka sastāva ritentiņu galvenā priekšrocība būs braukšanas komforts. Lielākoties skrituļslidu kopējo svaru sastāda tieši ritentiņi, tādēļ, jo lielāks būs ritentiņu diametrs, jo lielāks būs kopējais skrituļslidu svars. Daudzi ražotāji manipulē ar ritentiņu gumijas slāņa platumu un biezumu, lai samazinātu skrituļslidu kopējo svaru, taču tas arī krasi samazinās ritentiņu mūžu un tiem būs slikta amortizācija. Visam jābūt sabalansētam, lai gūtu lielāko skrituļslidošanas prieku. Mīkstāki skrituļslidu ritentiņi ar biezāku gumijas slāni nodrošinās komfortablāku skrituļošanu un darbosies kā amortizējošs elements, savukārt tie ātrāk nodils/ nolietosies. Cietāki ritentiņi ar zemāka profila gumijas slāni nodrošinās lielāku ātrumu un to priekšrocība ir ilga kalpošana.
- Gultņi– skrituļslidu industrijā izplatītākie ir 608 standarta lieluma gultņi un ABEC (Annular Bearing Engineering Committee) ražošanas standarts. Jo augstāks cipars aiz ABEC, jo gultņi izgatavoti ar blīvāku pielaidi un spēs nodrošināt labāku griešanos (ātruma nezūdamību) pie lielāka ātruma, ko būs sasniedzis skrituļslidotājs. Lielāks cipars aiz ABEC nonozīmē lielāku ātrumu! Jo lielāks skrituļslidu ritentiņu diametrs (kas nodrošinās lielāku ātrumu), jo tiem nepieciešami gultņi ar lielāku precizitāti. Gultņu inerces griešanos ietekmē gultņos izmantotās smērvielas- smēre vai eļļa. Gultņi ar smēri negriezīsies tik brīvi, savukārt nodrošinās lielāku aizsardzību pret mitrumu un netīrumiem. Gultņi ar eļļu spēs griesties brīvāk, savukārt nespēs nodrošināt tik labu aizsardzību pret mitrumu un putekļiem. Svarīga ir gultņu kvalitāte un ražotājs, kas vistiešāk ietekmēs arī tā griešanos. Bieži vien ražotāji spekulē ar pircēju nezināšanu lietojot lielākas precizitātes indeksa gultņus, lai arī konkrēto skrituļslidu uzbūve nekad nespēs nodrošināt to reālo pielietojumu. Gudri izvēlēties gultņus ar noņemamiem aizsargvāciņiem (serviceable bearings), jo tos ir iespējams pilnībā atvērt un tāpat aizvērt, lai iztīrītu un lietotu atkārtoti. “Slēgtie gultņi” ir tie, kuriem aizsargvāciņš ir ar gumijas slāni vai tas ir pilnībā izgatavots no tās. Šādi gultņi ir daudz labāk pasargāti no netīrumiem un mitruma.
KUR VISLABĀK IEGĀDĀTIES SKRITUĻSLIDAS?
Ja neesat pārliecināti, ka spēsiet saviem spēkiem izvēlēties skrituļslidas, tad labākā skrituļslidu iegādes vieta būs specializēts skrituļslidu veikals vai jebkurš cits veikals, kur sastapsiet pārdevējus ar skrituļslidošanas pieredzi. Bieži vien lielveikalu sporta preču veikalos pārdevējs, kurš Jums piedāvās skrituļslidas, pats nekad nav skrituļojis un spēs pastāstīt tikai acīm redzamās atšķirības.
KĀ SEKOT LĪDZI SKRITUĻSLIDU TEHNISKAJAM STĀVOKLIM UN KĀ VEIKT TO APKOPI?
Iegādājoties skrituļslidas būtu vērts pārbaudīt vai visas ritentiņu un rāmja skrūves ir kārtīgi “pievilktas”, lai skrituļojot tās neatskrūvētos.
Ritentiņi nodilst dažādi un parasti tikai viena puse- iekšpuse. Lai tie kalpotu ilgāk, ritentiņi laiku pa laikam jāsamaina vietām. Šīs maiņas laikā pārliecinieties, ka visvairāk nodilušais ritentiņš mijas ar vismazāk nodilušu. Nodilusī ritentiņa iekšpuse maiņas rezultātā jāpavērš uz ārpusi. Šāds ritentiņu maiņas process nodrošinās vienmērīgāku ritentiņu dilšanu.
Visvairāk skrituļslidu ritošajai daļai kaitēs mitrums, kas var izskalot no gultņiem eļļu un pastiprināt to dilšanu. Ja gultnis is netīrs un sauss, tad to var izmazgāt ar speciālu līdzekli, pēc tam ieeļļot ar tam paredzētu eļļu vai smēri.