Ķiveres - bērniem un pieaugušajiem
Dažādu formu un krāsu ķiveres skrituļslidošanai, braukšanai ar skrejriteni, skrituļdēli vai velosipēdu. Izvēlies podiņa tipa ķiveri vai klasisko velo formas ķiveri.
Kādu ķiveri izvēlēties skrituļslidošanai, skrejritenim, skrituļdēlim vai braukšanai ar riteni?
Podiņa tipa ķivere jeb stunt vai allround helmet ir ķiveres forma, kura nosedz lielāku galvas un pakauša daļu. Pēc formas tā nedaudz atgādina podiņu, tādēļ tautas valodā zināma kā “podiņa ķivere”. Nereti vecāki saviem bērniem izvēlas tieši šādas formas ķiveri, lai nodrošinātu labāko aizsardzību. Tā parasti ir nedaudz dziļāka un līdz ar to nosedz vairāk pieri un pakausi. Šāda veida ķiveres izmanto arī dažādos ekstrēmajos sporta veidos kā ekstrēmā skrituļslidošana, triku skūteri, skeitbords, BMX u.c., kur nepieciešama labākā aizsardzība iespējamā kritiena gadījumā. Protams, izvēloties šāda veida ķiveri bērnam, nevar gluži salīdzināt iespējamā kritiena amplitūdu ar ekstrēmajiem sporta veidiem, tādēļ neiesakām ieciklēties tikai uz viena veida ķiveres formas izvēli. Lai izvēlētos sev piemērotāko, lūdzu iepazīties arī ar cita veida ķiverēm un izvērtēt abu priekšrocības vai trūkumus. Podiņa formas ķiveres priekšrocība noteikti ir spēja uzņemt vairāk atkārotu triecienu, lai arī jebkurš ķiveres ražotājs stingri iesaka mainīt ķiveri pēc katra nopietna trieciena.
Velo tipa ķivere ir ķiveres forma, kura parasti tiek saistīta ar riteņbraukšanu, taču šī ķiveres forma ir piemērota visiem sporta veidiem un aktivitātēm, un neaprobežojas tikai ar riteņbraukšanu. Galvenās šādas ķiveres priekšrocība ir labā ventilācija un viegls svars! Vasarā, kad ir lielāks risks galvas pārkaršanai saulē, labai ventilācijai ir īpaši liela nozīme. Vieglāks ķiveres svars uzliek mazāku slodzi uz kakla muskuļiem un viegla svara ķiveres parasti labāk turās uz galvas - tās mazāk kūļāties šurpu un turpu. Nereti klienti uzskata, ka šāda ķivere piedāvā mazāku aizsardzību, taču tā gluži nav patiesība. Šādas formas ķiverei ir svarīga pareiza izmēra izvēle un atbilstība konkrētai galvas formai.
Ķiveres izmēra regulātors (adjustable head ring) ir liela priekšrocība. Tas ļauj labāk nofiksēt ķiveri uz galvas, lai tā būtu savā vietā iespējamā kritiena gadījumā. Šāda izmēra pieregulēšanas iespēja ļauj trāpīgāk izvēlēties izmēru, it sevišķi, ja ķiveres iegāde notiek attālināti. Ķiveres bērniem iesakām izvēlēties tikai ar šādu izmēra maiņas opciju.
In-mold un injected shell tehnoloģijas. Ļoti svarīgas ķiveru uzbūves atšķirības, kas ietekmē ķiveres svaru un uzņēmību pret triecieniem. Lielākā daļa podiņa formas ķiveres tiek ražotas ar atsevišķu ~2.5mm ārējo slāni. Tas ir ķiveres ārējais slānis, kas pasargā triecienu absorbējošās EPS (Expanded polystyrene) putas. Biezāks ārējais slānis, protams, labi pasargā kopējo ķiveres konstrukciju un ir uzņēmīgāks pret dažādiem sīkiem kritieniem un līdzīgu mijiedarbību. Tomēr šāda ķiveres konstrukcija ir ievērojami smagāka. Savukārt, in-mold ķiveru tehnoloģijas ārējais slānis ir ~0.5mm plāns un tas ir sasaistīts ar ķiveres EPS absorbējošajām putām. Rezultāts ir ievērojami vieglāka ķivere! Pārsvarā visām velo formas ķiverām tiek izmantota in-mold tehnoloģija, bet podiņa tipa ķiverēm injected shell ārējais apvalks. Podiņa tipa ķiveres ar in-mold tehnoloģijas ārējo apvalku ir labākais risinājums vecākiem, kuri meklē savam bērnam vieglu ķiveri ar maksimāli labu aizsardzību.
Jāmin, ka visas formas ķiveres ir izgājušas vienu un to pašu triecienu sertifikācijas testu (EN 1078: 2012 | BJL-002), lai atbilstu augstākajiem drošības standartiem.